Czym są inne czynności seksualne?

Martin_Van_Maele_-_La_Grande_Danse_macabre_des_vifs_-_19
Martin Van Maele  La Grande Danse Macabre des vifs

Zacznijmy może od zacytowania przepisu Kodeksu karnego:

Art. 197. § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jak więc widać Ustawodawca przewidział karalność dwojakiego rodzaju zachowań sprawcy wobec ofiary. Po pierwsze karalność gwałtu opisanego w pierwszym paragrafie oraz karalność doprowadzenia ofiary do poddania się innej czynności seksualnej.

Czym są zatem te inne czynności seksualne?

Najprościej odpowiadając na tak postawione pytanie i odwołując się do zdroworozsądkowego rozumienia tego przepisu można wskazać, iż są to czynności inne jak obcowanie płciowe ale o definitywnym seksualnym charakterze.

Tak też wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 02.09.2014 r. w sprawie o sygn. Akt: WA 24/14 – wyrok SN :

„Inna czynność seksualna, o której mowa w art. 197 § 2 KK, to wszelkie zachowanie o seksualnym wyrazie i intencji, niebędące obcowaniem płciowym w rozumieniu art. 197 § 1 KK, polegające na cielesnym kontakcie uczestników takiego czynu lub przynajmniej cielesnym i mającym seksualny charakter zaangażowania ofiary np. dotykanie narządów płciowych ofiary.”

Podobnie Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 V 1999 r. wskazał, iż „czynnością seksualną jest zachowanie związane z szeroko pojętym życiem płciowym, które nie mieści się w pojęciu obcowania płciowego, a polega na kontakcie cielesnym sprawcy z osobą pokrzywdzoną lub przynajmniej na cielesnym i mającym charakter seksualny zaangażowaniu ofiary.

Czynnością seksualną jest dotykanie narządów płciowych lub odbytu ofiary (który sprawca może traktować jako narząd płciowy), wprowadzanie tam różnych przedmiotów, dotykanie narządami płciowymi sprawcy różnych części ciała ofiary (ocieranie itp.). Natomiast nie mieści się w zakresie omawianego pojęcia doprowadzenie innej osoby do intelektualnego tylko udziału w czynności seksualnej sprawcy lub innych osób (obserwowania takich czynności), gdyż brak tu jej seksualnego zaangażowania.”

Przekładając te wywody na język praktyki można wskazać, iż odpowiedzialności karnej podlegałoby : zmuszenie innej osoby do masturbacji, dotykanie innej osoby o charakterze intymnym -pieszczoty, pocałunki. Także w tym zakresie będzie się mieścić dotykanie piersi ofiary.

Z kolei trudno byłoby za takowe uznać głaskanie po ręce, pocałunek w policzek, pocałunek w usta czy  klepnięcie po pośladku.

19 komentarzy do “Czym są inne czynności seksualne?

 1. Dobry wieczór,

  Mam krótkie pytanie… czy prokurator lub sedzia podczas sprawy kanrej w której jestem oskarzony wezmie pod uwage moje zeznania,gdy byłem słuchany jako swiadek?

  Problem w tym, ze chcialbym inaczej zeznawac teraz. Nie chcialbym terazzeby tamte zeznania wykorzystano przeciwko mnie

  Funkcjonariusz powiedzial, ze zeznania ktore zlozylem będąc za swiadka nie sa brane pod uwage przez prokuratora, w momenci e gdy mnie już oskarzyli. J

  Czy to prawda

  Polubienie

 2. Dzień dobry,
  Zmiana roli procesowej danej osoby powoduje, że jej poprzednie zeznania uznawane są za niebyłe, czyli prawnie nie istnieją i nie mają żadnego znaczenia.
  Mówi o tym art. 186 par. 1 kodeksu postępowania karnego:
  ” Osoba uprawniona do odmowy złożenia zeznań albo zwolniona na podstawie art. 185 może oświadczyć, że chce z tego prawa skorzystać, nie później jednak niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym; poprzednio złożone zeznanie tej osoby nie może wówczas służyć za dowód ani być odtworzone”.
  Oznacza to, iż wcześniej złożone zeznania nie mogą być przedmiotem żadnej czynnosci procesowej ani stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji prokuratora lub sądu..

  Niestety w polskiej procedurze karnej nie ma też nakazu zniszczenia takich zeznać, Oznacza to że pozostają one w aktachi można je przeczytać. Może to spowodować pewien efekt psychologiczny u osoby czytającej (np.może wpływać na tok rozumowania sędziego, który widzi dany oskarżony jako świadek mówił co innego i powziąć przeświadczenie, że obecnie mówi nieprwdę.

  Polubienie

 3. Dzień dobry,
  A co grozi ekshibicjonistom. Miałam kiedyś do czynienia z takim co na golasa wyskoczył z krzaków i potem od razu uciekł w te krzaki.
  Czy coś za to grozi, gdy taka osoba nawet mnie nie dotknęła?

  Polubienie

 4. Tu, jeżeli chodzi o sam fakt „wyeksponowania” swojej golizny mamy do czynienia z wykroczeniem z art. 140 kodeksu wykroczeń (nieobyczajny wybryk). Jeżeli natomiast „wyskokowi z krzaków” towarzyszyłoby zachowanie dalej idące, np. groźby, które wzbudziłoby u owego przygodnego widza strach, można mówić o przestępstwie groźby karalnej (art. 190 k.k.).

  Polubienie

 5. Czy poklepanie dziewczyny po tyłku może mi grozić jakiś paragraf. Tak się wygłupiłem po pijaku i znajoma koleżanki strasznie się wkurzyła i grozi że mnie poda za usiłowanie gwałtu?

  Prosze o pomoc

  Polubienie

  • Jeśli podczas czynności klepania miał Pan zagięty któryś z palców ręki to prokurator może to uznać za próbę penetracji, jeśli natomiast palce ręki klepiącej były wyprostowane, a ręka ułożona równolegle do powierzchni klepanej to czynność taka nie wyczerpuje znamion definicji „inne czynności seksualne”, może natomiast stanowić podstawę do oskarżenia o molestowanie seksualne i wtedy może Pan zostać ukarany karą grzywny do 5000zł i w konsekwencji będzie Pan klepał…biedę. Pozdrawiam Pana serdecznie i radzę podczas czynności klepania skierować rękę w czoło i poklepać się po głowie.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Witam. A co z sytuacjami na np pod prysznicami na basenie czy strefie saun, gdzie jest tzw strefa nagości. Jeśli wychodząc z sauny ktoś zdaje sobie sprawę, że osoba która np przechodzi obok tej strefy może go zobaczyć nagiego, jak wychodzi z sauny, to czy taka osoba, mogłaby oskarżyć tę wychodzącą z sauny o tzw „nieobyczajny wybryk”? Bez względu na to czy ta osoba wychodząca nie wiedziała, że ktoś tam chodzi czy było jej to obojętne, bo powiedzmy nie jest wstydliwa???

  Polubienie

  • Wybryk nieobyczajny można – w uproszczeniu – oceniać obyczajami obowiązującymi w danej sytuacji. Niewątpliwie chodzenie nago w miejscu, w którym z definicji nagość jest czymś naturalnym, nie sposób nazwać nieobyczajnym. Czym innym jest jednak nadmierne i celowe eksponowanie nagości mające podtekst seksualny nawet w strefach nagości.

   Polubienie

 7. Nie wiem co mam zrobić, nie mam nikogo komu mogłabym o tym powiedzieć. Wychowuje są 2,5 letniego synka jego ojciec nie mieszka z nami. Płaci alimenty zasadzone przez sąd. Jak przyjeżdżał parę miesięcy temu często podchodził do mnie jak karmiłam dziecko butelką i kombinował otworzyć mój biustonosz, gdy odpychałam jego rękę próbował złapać moją pierś i szczypał w sutek. Mówiłam mu by zostawił mnie w spokoju. Od kilku miesięcy nie przyjeżdża do dziecka. Zbliża się zima i napisałam do niego czy może mi pomóc finansowo ja mu oddam w częściach on mi napisał w smsach że on może mi pomóc jak najbardziej tylko co on z tego będzie miał? Jak zapytałam o co mu chodzi napisał że jest tylko facetem i mam sama się domyślić…że jeśli będę sama w domu to mam mu dać znać to przyjedzie i mi pomoże jak mu ,,dam,,. Od tego czasu minęło dwa tygodnie i nie wysłał alimentów dla dziecka za październik bo ma płacić do 10 każdego miesiąca a dzisiaj napisał mi smsa czy jestem sama w domu bo przecież potrzebuję tych pieniążków….jestem załamana nie mogę spać i boję się że coś złego zrobi. Co mam z tym zrobić nie chcę mieć z nim nic wspólnego a tym bardziej ,,kochać się,, bo on tak chce. Proszę o pomoc.

  Polubienie

 8. Dzień dobry. Proszę mi doradzić co mogę zrobić w przypadku, kiedy obecny partner mojej byłej partnerki (G.P.), z którą mam 5-cio letnią córkę z nimi obecnie mieszkającą moim zdaniem dopuszcza się czynów, których nie powinien. Początkowo podczas moich odwiedzin u córki, kiedy obecni byli zarówno matka dziecka, ja czyli ojciec dziecka, babka i dziadek dziecka on pod byle powodem biegał do łazienki za córką by jej „pomagać”. Pomimo mojej obecności jako ojca odwiedzającego dziecko zachowywał się jakby to on był ojcem i wykorzystywał każdą sytuację by z dzieckiem gdzieś wyjść samemu, zabrać córkę. Kiedy mu powiedziałem, że nie życzę sobie aby w czasie mojej obecności tak się zachowywał zaczęły się z nim coraz większe problemy. Stał się coraz bardziej agresywny. Potem miały miejsce sytuacje zmierzające do bójki, ale dzięki mojemu opanowaniu do niej nie dochodziło w stosunku do mnie. Podczas sprawy sądowej z moją byłą partnerką o sprawowanie opieki i kontakty z dzieckiem, które mi ograniczała Sąd wydał tymczasowe rozstrzygnięcie zabezpieczające i określające te kontakty z wyraźnym zaznaczeniem, że mogą się one odbywać z wyłączeniem obecności jej obecnego partnera. Od czasu ostatniej rozprawy upłynął już rok i podczas każdego niemalże spotkania z dzieckiem ten człowiek jest w miejscu tych spotkań. Przeszkadza w różny sposób, słownie najczęściej, ale też prowokuje za każdym razem, szuka zaczepki. Jednocześnie będąc z dzieckiem na co dzień z moją byłą partnerką stara się zjednywać sobie coraz bardziej dziecko. Córka go rzeczywiście polubiła, lubi się z nim bawić, mówi, że bardzo często G.P. udaje dziecko i dlatego bardzo się jej to podoba i chętnie się z nim bawi. G.P. często kąpie dziecko, bawi się z nią w wannie stojąc obok. Kiedy pojechałem na umówiony sądownie kontakt odwiedzić dziecko nad morze, gdzie córka przebywała ze swoją babką zastałem tam również G.P.pomimo sądownego zakazu. Kiedy siedząc przy stole razem ze mną, babką i dziadkiem dziecka oraz matką wziął dziecko na kolana, położył ją sobie i zaczął palcami głaskać najpierw po bokach, potem coraz niżej, dotykając palcami wewnętrznych stron ud – nagrałem to z ukrycia. Mam również nagrania z przerywanych przez niego moich kontaktów z dzieckiem. Czy mam szansę w sądzie na orzeczenie w stosunku do tej osoby zakazu kontaktów z moją córką? Moim zdaniem są to zachowania mające na celu inne czynności seksualne. Jako ojciec nie mogę patrzeć na to, jak ta osoba krok po kroku dąży do robienia dziecku krzywdy. Wiem, że to są jeszcze jakby „niewinne” czynności, ale jestem przekonany, że ten człowiek z czasem pójdzie dalej. Proszę o pomoc.

  Polubienie

 9. […] Wiele osób zapomina o tym, że gwałt może być popełniony na więcej sposobów, nie tylko poprzez zmuszenie drugiej osoby do uprawiania seksu. Przestępstwo zgwałcenia może jednak opierać się tylko na stosunku oralnym lub analnym, co nie wyklucza wcale możliwości pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Potwierdza to również kodeks karny, który w art. 197 § 2 wyraźnie porusza także kwestie „innych czynności seksualnych”. […]

  Polubienie

 10. Dzień dobry czy coś mi grozi za nie świadomie pisanie z 14 latką o sexie? tylko pisanie? Nie namawiałem na spotkanie ani nigdy nie widziałem tej osoby Sprawa wygląda tak że napisałem że mam 23 lata ona napisała o spoko taki sam wiek a nie jakiś 14 latek po jakimś czasie zaczeliśmy pisać sex historyjkę. Ja w trakcie napisałem ze nie musimy o tym rozmawiać są inne tematy. Ona napisała że chce dalej o tym pisać i spytała czy chcę jej nagie zdjęcia ja napisałem że tak (ale na tym czacie nie ma możliwości wysyłania zdjęć) i wtedy ona mi napisała że ma tak naprawdę 14 lat.
  Od razu zakończyłem rozmowę
  Czy prokurator może mnie o coś oskarżyć skoro myślałem ze jest pełnoletnia ?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s